Яка вона – освіта майбутнього?

Вже через кілька років твоїм викладачем може бути комп’ютерна програма. А в далекому майбутньому освіта стане схожою на віртуальну гру.

Прогноз на найближчі роки

 • Масове онлайн-навчання. Раніше усі необхідні знання нам давали університети та школи. Зараз же з’явилося безліч додаткових джерел інформації, в тому числі – онлайн-курси. Можливо, вже через рік, онлайн-навчання буде давати більшу частину необхідних базових професійних знань.
 • «Навчання навпаки». Flipped Clasroom – це американська модель навчання, яку поступово почали вводити в Європі та США. Її суть у тому, щоб слухати теоретичний матеріал вдома, а завдання виконувати в університеті, де у викладача буде можливість все пояснити й допомогти з розв’язанням. Така система набагато зручніша, тому в майбутньому вона може легко замінити теперішню.
 • Обмін досвідом. У багатьох країнах існують системи обміну освітнім досвідом. Їх застосовують як для викладачів, так і для студентів. Час від часу ти відвідуєш інший освітній заклад з метою навчання або ж викладання. Це збільшує твою продуктивність, а рідний університет не так приїдається. Тенденція позитивна й стрімко поширюється, тож її будуть активно застосовувати вже через кілька років.
 • Індивідуальна система освіти. Викладач не може запам’ятати, який підхід до навчання потрібен кожному учневі – це фізично неможливо. Але ж кожен студент має індивідуальний темп та певні проблеми з розумінням матеріалу, які зазвичай не беруться до уваги. Проте порозуміння з учнем – це запорука його успіху в навчанні. Сучасні експериментальні системи пропонують використовувати комп’ютери, щоб побудувати особисту модель освіти для кожного студента.

Прогноз на 20 років

 • Розпад звичної системи освіти. Цілком можливо, що скоро освіта матиме кардинально інший вигляд, ніж зараз. Наприклад, ти зможеш обрати: відвідувати тобі навчальний заклад чи пройти онлайн-курс і дистанційно прослухати лекцію. Обидві системи вважатимуться повноцінною освітою.
 • Зменшення кількості викладачів. Якщо в майбутньому деякі дисципліни зможуть викладати спеціальні роботи – кількість викладачів-людей суттєво зменшиться. Робот буде слідувати лише заданій системі освіти, а не імпровізувати з методами навчання.
 • Навчання у вигляді гри. В майбутньому ти зможеш навчатися, використовуючи спеціальні ігри. Тобі буде здаватися, що ти тільки граєшся, а насправді – вивчаєш щось нове.

Мрії, яким не судилося здійснитися

 • Таблетки, щоб сфокусуватися. Подібні препарати з’явилися ще в середині 20-го століття. Вони здатні покращити концентрацію, сфокусувати вас на роботі, поліпшити пам’ять та пришвидшити реакцію. Та, на жаль, не здатні зробити усіх геніями. Їх дія лише тимчасова й не може радикально покращити процес навчання.
 • Мозок-комп’ютер. Багато людей думають, що у найближчий час людство зможе вживлювати собі комп’ютерний механізм у мозок і користуватися ним, щоб знайти певну інформацію в Інтернеті. Тобто, копатися не у своїй пам’яті, а одразу в пошуковику, вбудованому в голову. Треба лише подумати про річ, яку шукаєш, і вуаля! На жаль, скоріш за все, це так і залишиться фантазією.
 • Віртуальні світи. На початку 2000-х років почали масово з’являтися комп’ютерні ігри, які імітують реальність. Сформувався міф, що вони можуть повністю замінити справжній світ і спростити процес навчання. Тобто, у такій грі твій персонаж буде читати, знайомитися, вивчати нове – робити усе замість тебе. Ти просто сидітимеш на дивані та керуватимеш ним, поки герой відвідуватиме лекції у виші. Це мало б полегшити процес навчання, проте віртуальний світ аж ніяк не кращий за реальний.
 • 10 глобальних університетів. Існує думка, що з часом у всьому світі залишиться лише 10 вишів. Згідно з теорією, глобальні ВНЗ поглинуть усі інші. Проте, таке навряд можливо.

Залишити коментар